Serbest Meslek Makbuzu Nasıl Alınır

Serbest Meslek Makbuzu

Serbest Meslek Mensuplarının kullandığı Serbest Meslek Makbuzu nereden ve nasıl temin edilir şeklinde soruları sıklıkla almaktayız. Bu evraklar maliye bakanlığınca resmi evraklar statüsünde olup il bazında yetkili olan maliye ile anlaşmalı matbaalar tarafından basımı yapılabilmektedir. Firmamız İstanbul ilinde yetkili 3091 maliye anlaşma numarası ile serbest meslek makbuzu üretimlerinde de yetkilidir.

Serbest Meslek Makbuzu Basımı

Serbest Meslek Makbuzu almak istiyorsanız ilk olarak bizimle irtibata geçmeniz gerekmektedir. Bizimle ofisimizi ziyaret ederek, telefon, mail, whatsapp destek hattımız veya sitemizde bulunan canlı destek üzerinden irtibate geçebilirsiniz. Müşteri temsilcimiz size en uygun serbest meslek makbuzu türünü belirleyerek fiyat bilgisini tarafınıza iletecektir. Onayınızın ardından sizden gerekli evraklar istenerek tasarım sürecine başlanacak ve tasarım onayının ardından üretim gerçekleştirilerek tarafınıza teslimatı yapılacaktır.

Serbest Meslek Makbuzu Basımı İçin Hangi Evraklar Gereklidir

Serbest meslek makbuzları resmi evraklar statüsünde olması sebebiyle basımlarında sizden bazı evraklar istenmektedir. Bu evraklar tamamen güvenlik amaçlıdır ve maliye bakanlığı tarafından istenmektedir. Serbest meslek makbuzu basımlarında vergi levhası, kimlik fotokopisi, son kdv tahakkuk fişi (yeni açılışlarda yoklama fişi) istenmektedir. Bu evrakların ilgili anlaşmalı matbaa firmasına mail veya whatsapp yolu ile iletilmesi yeterlidir.

Serbest Meslek Makbuzları Nasıl Onaylatılır

Serbest meslek makbuzları anlaşmalı matbaa firmaları tarafından basıldıktan sonra, yine basımı yapan anlaşmalı matbaa firması tarafından maliye bakanlığına bildirilir. Bu bildirim işleminin ardından müşteri tarafından direkt olarak kullanıma başlanabilir. Ek olarak noter onayına veya herhangi benzeri işleme gerek duyulmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir