Sevk İrsaliyesi

Sevk İrsaliyesi Basımı, Sevk İrsaliyesi Baskı

SEVK İRSALİYESİ TANIMI

V.U.K.’nun “Fatura ve Fatura Yerine Geçen Vesikalar” arasında yerini alan SEVK İRSALİYESİ, satılan malların teslim tarihi ve irsaliye numarası ile şu şekilde düzenlenmiştir:

Malın alıcıya teslim edilmek üzere satıcı tarafından taşındığı veya taşıttırıldığı hallerde satıcının, teslim edilen malın alıcı tarafından taşınması veya taşıttırılması halinde alıcının taşınan veya taşıttırılan mallar için sevk irsaliyesi düzenlemesi ve taşıtta bulundurması şarttır. Malın, bir mükellefin birden çok işyerleri ile şubeleri arasında taşındığı veya satılmak üzere bir komisyoncu veya diğer bir aracıya gönderildiği hallerde de, malın gönderen tarafından sevk irsaliyesine bağlanması gereklidir.

İrsaliyelerde fiyat ve bedel ile ilgili bilgiler hariç olmak üzere malın nereye ve kime gönderildiği ayrıca belirtilir.
Fatura bulunsun veya bulunmasın mal harekatının mutlaka sevk irsaliyesine bağlanması mecburiyeti bulunmaktadır. Satılan malın teslim tarihinden sonra veya teslimi anında düzenlenmiş olsa dahi faturada malın teslim tarihi ve irsaliye numarası yer alacak ve ayrıca sevk irsaliyesi de düzenlenecektir.

SEVK İRSALİYESİ NEDİR?

Satılmış ya da satılmak üzere olan bir malın, bir adresten diğerine naklinde ya da aynı işletmeye ait iş yerleri arasında taşınması durumunda düzenlenen ve üzerinde gönderilen malın konusu, birimi ve malın kime ait olduğunun yazıldığı belgeye sevk irsaliyesi denir.

SEVK İRSALİYESİ BASIMI

Sevk İrsaliyesi Basımı yalnızca Maliye Anlaşmalı Matbaa sıfatı taşıyan matbaalar tarafından basılabilmektedir.
Sevk İrsaliyesi kaç nüsha düzenlenir?
En az üç nüsha (1 Asıl 2 Suret) olarak düzenlenen sevk irsaliyeleri mutlaka mal (emtia) taşıyan araçlarda bulundurulmalıdır. En az 3 nüsha olarak düzenlenmeyen sevk irsaliyeleri hiç düzenlenmemiş kabul edilecektir. Ayrıca 1 asıl 3 suret olarak da düzenlenebilir.
Mal sevkiyatı sırasında sevk irsaliyesi düzenlenme yapıldıysa taşıtta bulundurulması mecburi olduğu için,aksi durumun tespiti halinde ceza uygulaması ile karşı karşı kalınacaktır.
Sevk irsaliyesi basımında sınırsız renk imkanı mevcuttur. Kullanılan kağıt genelde otokopi (otocopy) olmakla beraber farklı kağıt seçenekleri de mevcuttur. Sevk irsaliyesi cilt şeklinde, tutkal yapıştırmalı ve sürekli form şeklinde basılabilir. Cilt şeklindeki sevk irsaliyesi 50’lik ciltler haline hazırlanır ve el ile doldurulur. Tutkal yapıştırmalı sevk irsaliyesi el ile ya da yazıcılar ile doldurulabilir. Sürekli form şeklindeki sevk irsaliyesi ise nokta vuruşlu yazıcılar ile doldurulur.

SEVK İRSALİYE ÖRNEĞİ

Kaydet

SEVK İRSALİYESİ BASIMI İÇİN GEREKLİ BELGELER

  1. Vergi Levhası
  2. İmza Sirküleri(Şirketlerde)
  3. İmza Yetkisi Olan Şahsın Kimlik Fotokopisi
  4. En Son Aya Ait KDV Tahakkuku

Tanıtım Matbaa, işletmenizin ihtiyaç duyduğu sevk irsaliyesinin hatasız olarak ve planlanmış temin süresi içerisinde basılmasını sağlar.

Sevk İrsaliyesi Tasarım – Onay – Baskı – Teslimat Aşamaları

1- Grafik Tasarım ve Onay Aşaması

Sevk İrsaliyesi bir çok firmanın en çok kullandığı evraklardan bir tanesidir. Mal teslimi sırasında kullanılan olmazsa olmaz bir resmi belgedir. Sevk irsaliyesi üretim aşamasında ilk olarak şirketinizin kurumsal kimliğini ön planda tutarak çalışmalara başlıyoruz. Bu çerçevede öncelikle sevk irsaliyenizi ne şekilde kullanacağınızı öğreniyoruz. Sevk İrsaliyelerinizi üretim şekline göre lazer yazıcıda, nokta vuruşlu yazıcılarda ve elde kesebilirsiniz. Bu adımdan itibaren siz değerli müşterimizin istekleri doğrultusunda grafik çalışmamızı hazırlıyor, tasarım üzerinde isteğiniz gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra onayınız alınarak baskı aşamasına geçiyoruz.

2- Baskı Aşaması

Onay alır almaz işinde uzman baskı ekibimiz, son teknoloji ofset baskı makinelerinde üretime başlıyor. Üretimin tüm aşamaları büyük bir özen ve dikkatle gerçekleşiyor. Üretimin ardından işleriniz paketlenip teslimata hazır hale geliyor.

3- Maliye Bakanlığı Bildirim Aşaması

Üretim tamamlandı, peki irsaliyelerimi nasıl kullanacağım diye bir soru aklınıza gelebilir. Firmamız Maliye ile Anlaşmalı Matbaa olduğu için basımı yapılan resmi evraklarınızı online olarak maliye bakanlığına bildiriyoruz. Elinize ulaştığı andan itibaren gönül rahatlığı ile kullanmanızı sağlıyoruz.

4- Teslimat Aşaması

Kusursuz baskıdan sonra siparişinizi yine alternatifli teslimat seçenekleri ile (Kargo/Kurye aracılığı ile, tarafımızdan kapınıza teslimat veya bizzat gelip almanız şeklinde) planlanan tarihlerde sizlere teslim ediyoruz. Son kontrolünüzü yaptıktan sonra tek yapmanız gereken şey teslim bilgi formunu imzalamak.

5- Ödeme Aşaması

Tanıtım Matbaacılık olarak sevk irsaliyesi üretimlerinde de siparişiniz elinize ulaşana kadar sizden herhangi bir ödeme talep etmiyoruz. Siparişlerinizi teslim aldıktan sonra ödemenizi nakit veya banka havalesi/eft ile yapabilirsiniz.

Sevk İrsaliyesi Basımı Fiyatları

Sevk irsaliyesi ürününde döviz fiyatlarının dalgalanması ve fiyatların sürekli değişkenlik göstermesi sebebi ile anlık fiyat listesi yayınlayamıyoruz. Fiyatlar 90₺’den başlamaktadır. Ebat, renk, nüsha sayısı, ürün özellikleri fiyatlandırmada etkin bir unsurdur.