Anlaşmalı matbaa ve yükümlülükleri. Şirketler ve dükkanlar vermiş olduğu hizmet ve sattığı mallar için müşterilerine fatura vermek zorundadır. Bu noktada müşterilerin borçlanmış olduğu borcu görebilmek için eline herhangi bir makbuz, fatura almak zorundadır. Bu işlemlerin sağlanabilmesi ve resmiyet kazanabilmesi için şirket ve dükkanlar maliye anlaşmalı matbaalar ile çalışmaktadır. Maliye anlaşmalı matbaaların görevleri, bu şirket ve dükkanların bastırmak istedikleri fatura, makbuz ve irsaliyeyi basmaktır. Bu işlemlerin Maliye Bakanlığı anlaşmalı matbaalar tarafından gerçekleştirilmesi gereklidir. Civarda bulunan tüm matbaalar Maliye Bakanlığı onaylı olarak çalışmamaktadır. Bu şekilde çalışmaları için belirli yükümlülükleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Maliye anlaşmalı matbaalar, bakanlığın iş yükünü hafifletmek için çalışmalarını gerçekleştirir. Bu şekilde bakanlık ayrı ayrı firma ve dükkanların irsaliye, fatura ve makbuzlarını kontrol etmek zorunda kalmaz. Anlaşmalı matbaaların belgesini gördükten sonra rahatlıkla işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

 

Kaliteli Hizmet Anlaşmalı Matbaa 1024x556 - Kaliteli Hizmet " Anlaşmalı Matbaa "

 

Anlaşmalı Matbaa Nasıl Olunur?

 

Bu aşamada tamamlanması gereken evraklar ve yapılması gereken işlemler vardır. Anlaşmalı matbaa olmak için Maliye Bakanlığı tarafından denetime tabii tutulmanız gerekir. Bu denetim sırasında bakanlık personeli matbaanızdaki iş yönetimini, işleri ve personeli kontrol eder. Matbaanızın daha önceden yaşadığı sorunları ve ciddiyetini araştırır. Anlaşmayı alabilmek için yeterli iş gücüne sahip olup olmadığı denetlenir.

 

Hangi Evraklar Basılabilir?

 

Anlaşmalı matbaa da İrsaliyeli Fatura, Taşıma İrsaliyesi, Reçete, Fatura, Ambar Tesellüm Fişi, Sevk İrsaliyesi, Müstahsil Makbuzu, Adisyon gibi resmi evraklar basılmaktadır.

Kaydet

Kaydet