Sektörümüzü Tanıyalım “Matbaa”

Matbaa, Anlaşmalı Matbaa

Matbaa Sektörü Tanımı

 

Matbaa sektöründe verilen hizmet matbaacılık diye geçmektedir. Matbaacılık günümüzde farklı teknolojiler ile birlikte gelişmiş durumda ve hâlen gelişmeye devam etmektedir. Teknoloji ile birlikte matbaacılık mesleğinde farklı hizmetler verilmeye başlanmıştır. Bilgisayar teknolojisine sahip makineler yardımı ile basım hizmetleri günümüzde kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Günlük yaşamımızda çevremizde her an görebileceğimiz basılı ürünler bulunmaktadır. Gazete, kitap, dergi, broşür ve kataloglar gibi birçok farklı basım ürünü bulunmaktadır. Günlük yaşamda çevremizde görmüş olduğumuz birçok ürün matbaa makinesinin eseridir. Matbaacılık mesleği gerçekten yoğun bir iş yüküne sahiptir. Zor meslek gurubunda yer alan matbaacılık mesleğinin içerisine zamanla ambalajlama işlemleri de girmiştir. Ve bu işin ihracatından önemli miktarlarda artış olmuştur.

Matbaa Sektörü 1024x557 - Sektörümüzü Tanıyalım"Matbaa"

Matbaa Ne İşe Yarar?

 

Matbaa birçok farklı alan için hizmet vermektedir. Reklam, fatura, kitap basımı gibi birçok tür matbaa makinesinin basımı altında gerçekleşmektedir. Talep edilen yazının kağıt üzerine basılmasını dolaylı veya doğrudan bir şekilde basılmasını sağlamaktadır. Sadece basımı ile kalmayıp bunun öncesinde tasarlama işlemlerini de gerçekleştirmektedir. Matbaacılık, titizlik ve disiplin gerektiren bir meslek olarak karşımıza çıkar.

 

Matbaalar Her İşi Yapar mı?

 

Matbaalar kendi içerisinde sınıflandırılabilir. Bazı matbaalar Maliye Bakanlığı tarafından yetkilendirilmektedir. Bu matbaalar bazı dükkan ve şirketin fatura, irsaliye ve makbuzlarını basma işlemlerini gerçekleştirir. Matbaa bu şekilde bu tür evrakların resmiyet kazanmasında aracı bir rol üstlenir ve bildirimini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir