2020 Fatura Basımı

Yeni çıkacak yasal düzenleme ile ilgili fatura basımı işlemlerinde soru işaretleri oluştu. Bunları gidermek ve bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak için sizlere yeni yasal düzenleme hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bunları maddeler halinde sıralıyoruz.

fatura basımı 300x150 - 4 MADDEDE 2020 FATURA BASIMI

Artık kağıt fatura kesilmeyecek mi ?

Yeni yasal düzenleme ile belirli bir cironun üzerindeki firmaların e-faturaya geçmesi zorunlu hale geldi. Ancak bu cironun altında kalan ve yeni kurulan firmalar bu zorunluluğa tabi değildir. 5.000.000 (5 Milyon Türk Lirası) ve üzeri ciroya sahip firmalar e-fatura uygulamasına geçmek zorunda. Ancak bu rakama ulaşamayan firmalar kağıt fatura kullanmaya devam edebilir. Bu nedenle cironuz 5.000.000 TL’nin altında kalıyor ise gönül rahatlığıyla kağıt fatura basımı yaptırabilir ve kullanabilirsiniz.

Kimler E-Fatura Kesecek.

Cirosu 5.000.000 (5 Milyon Türk Lirası) TL ve üzeri olan firmalar zorunlu olarak e-fatura kesmek zorundadır. Bu firmalar kağıt fatura kullanamaz.

KDV dahil 5000 TL ve üzeri fatura kesenler e-faturaya mı geçmeli?

Yeni yasaya göre firmalara 5000 TL (KDV Dahil) ve Şahıslara 30000 TL ( KDV Dahil) fatura kesen firmalar e- arşiv fatura keseceklerdir. Bu konuda e-fatura firmaları genelde yanlış algı reklamı yapmaktadır. İşin aslını açıklamak gerekir ise;

Belirtilen rakamların altındaki faturalar eski sistem (kağıt fatura olarak) bu rakamların üzeri ise e-fatura olarak değil! e-arşiv fatura olacak kesilecektir. Bunun için ek bir yazılım alınmasına gerek yoktur. Sizin adınıza muhasebeciniz tarafından alınacak ve maliye bakanlığı sistemi üzerinden oluşturulacak bir sayfa ile bu faturaları kesebileceksiniz.

Kağıt fatura basımı yaptırmalı mıyım?

Evet cironuz yukarıda belirttiğimiz rakamı aşmıyor ise halen kağıt fatura kullanmaya devam etmeniz gerekiyor. Bu nedenle gönüş rahatlığı ile fatura basımı yaptırabilirsiniz

Aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilir ve kolaylıkla sipariş verebilirsiniz.

 

İletişim