Dernek Makbuzu Basımı İçin Gerekli Belgeler

Anlaşmalı matbaalar bünyesinde basılan dernek makbuzu müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak şekillenir.

Dernek makbuzu basımı yapacak olan matbaanın bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olması gerekir. Bu durumda dernek makbuzu haricinde fatura, sevk irsaliyesi, müstahsil makbuzu, gider pusulası, adisyon, tahsilat makbuzu gibi belgelerin basımı için de geçerlidir. Bunları basabilmek içni ilgili şartlar sağlanmalı ve gerekli belgelere sahip olunmalıdır. Daha sonra ilgili yerlere başvuru yapılarak basım ile ilgili yetki alınabilir. Bu konu hakkında gerekli tüm detaylı bilgiler o ile ait matbaacılar odası internet sitesinde yer alır. Dernek makbuzu başta olmak üzere basılan her belge o il ve ilçeleri için geçerli olup anlaşmalı matbaa başka bir ile ait basım işlerini yapamaz.

Dernek Makbuzu Basımı

Günümüzde pek çok matbaa anlaşmalı matbaa özelliğine sahip olup dernek makbuzu basımı yapmaktadır. Bunlar arasından seçim yapılırken en kaliteli ve en uygun fiyatlı matbaa tercih edilebilir. Bu tarz belgelerin basımı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ilgili matbaanın üzerine düşen sorumlulukları doğru şekilde yerine getirip getirmediğidir. Basım için matbaa yetkilisi ilgili derneğin makbuz ile ilgili aldığı kararı iyi analiz etmeli ve onları eksiksiz şekilde yerine getirilmelidir. Buna ek olarak dernek makbuzu basımı için gerekli olan evraklar da matbaa yetkili tarafından teslim alınmalıdır. Gerekli prosedürlerin tamamlanması ile birlikte baskı sürecine geçilir ve bu süreç çeşitli aşamalardan meydana gelir.

Dernek Makbuzu Ve Çeşitleri

dernek makbuzu 2 1024x722 - Dernek Makbuzu Basımı İçin Gerekli Belgeler

Dernek makbuzları kendi içerisinde çeşitlere ayrılır. Bunlar dernek gelirleri alındı makbuzu (alındı belgesi), dernek gelir gider makbuzu, ayni yardım teslim belgesi ve ayni bağış alındı belgesi olarak ayrılır. Anlaşmalı matbaa bu belgelerin basımını en uygun şekilde gerçekleştirir. Her dernek bu bağış ya da yardım giriş çıkışlarında bu belgeleri kullanmak zorundadır. Dolayısıyla dernekler için dernek makbuzu basımı olmazsa olmazlar arasında yer alır.

Dernek bünyesinde kullanılan ayni yardım teslim belgesi kişi, kurum ya da kuruluşlara yapılacak olan bedelsiz mal ile hizmet alımları için kullanılır. Bu ve diğer dernek belgelerinin basımı genellikle ellişer takımlık ciltler halinde yapılır. Yapılan her bir basım üzerinde derneğe ait isim, adres, kütük numarası gibi bilgilere yer verilir. Bu sayede dernek makbuzu daha özgün hale gelecektir.

Dernek Makbuzu Basımı İçin Gerekli Belgeler

Dernek makbuzu basımı için gerekli evraklar basım öncesinde matbaanın yetkili kişisine teslim edilir. Bu evraklar sayesinde basım işi sorunsuz ve istenilen şekilde tamamlanır. İstenilen ve olması gereken belgelere bakıldığında bunlar arasında ilk sırada karar defterinin ilk sayfasının fotokopisi yer alır. Buna ek olarak dernek makbuzunun anlaşmalı matbaa tarafından basılmasına yönelik olarak dernek karar defteri sayfası fotokopisi gerekir. Ayrıca teslimat sırasında kaşe de olması gereken detaylar arasında sayılır.

Dernek Makbuzu Basım Kararı

dernek makbuzu 1 - Dernek Makbuzu Basımı İçin Gerekli Belgeler

Anlaşmalı matbaa dernek makbuzu basımı yapmadan önce bununla ilgili olarak yetkili kişiler tarafından karar alınmış olması gerekir. Bu karar içerisinde kaç cilt ya da sayıda makbuz basılacağı, bunu kimin teslim alacağı, yetkili olan kişi gibi bilgilere yer verilir. Daha sonra alınan kararın altında dernek başkanı, dernek başkan yardımcısı, dernek sekreteri gibi kişilerin imzaları yer alır. Prosedür olarak bakıldığında dernek makbuzu basımı çeşitli detayları barındırır. Bu nedenle basım için işinde tecrübeli ve profesyonel olan anlaşmalı matbaalar tercih edilmelidir. Aksi takdirde yapılacak hatalar ciddi sorunlara yer açabilir. Basım ile ilgili karar verilirken ilgili matbaanın referansları gözden geçirilebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir