Matbaada Hangi Ürünler Basılır?

Ülke içerisinde gelişmiş düzeyde olan matbaa hizmetleri bünyesinde çok çeşitli ürünleri barındırır ve emek isteyen bir sektör olarak bilinir.

Matbaa hizmeti içerisinde çok çeşitli belgeler ve teknik bilgiler yer alır. Bu nedenle bu alanda faaliyet gösterecek olan kişi ya da kişilerin işini iyi bilen, sektörde tecrübe sahibi kişilerden olmaları önem taşır. Bu durum önemli belge basımları için büyük öneme sahiptir. Örneğin dernek makbuzu basımı yapılacağında bu süreç pek çok prosedürü beraberinde getirir ve yapılacak en ufak hata ciddi sonuçlara yol açabilir. Bundan dolayı belge basımı yapılacağı zaman işi ile ilgili teknik bilgi ve donanıma sahip anlaşmalı matbaalara öncelik verilmelidir.

Matbaa Grafik 1024x576 - Matbaada Hangi Ürünler Basılır?

Anlaşmalı Matbaa Nedir?

Anlaşmalı matbaa irsaliyeli fatura, dernek makbuzu, sevk irsaliyesi, serbest meslek makbuzu, yolcu taşıma bileti, perakende satış fişi ve bunun gibi bilgelerin basımı için kendisine bakanlık tarafından yetki verilmiş olan matbaaları ifade eder. Bu matbaaların listesine internet üzerinden ulaşmak mümkündür. Bu listede yer alabilmek için gerekli işlemlerin eksiksiz şekilde yerine getirilmesi ve ilgili belgelerin teslim edilmesi gerekir. Basılan her evrak üzerinde ait olduğu ile dair plaka kodu bulundurur. Bu il kodunun dışında kalan yerler için resmi evrak basımı yapılamaz. Ancak anlaşmalı matbaa bu resmi evraklar haricinde kalan diğer matbaa ürünleri için ülkenin dört bir yanına hizmet götürebilir. Bu hizmetlerin neler olduğu ve ne şekilde yapıldığı ile ilgili bilgi almak için matbaanın internet sitesi incelenebilir.

Matbaa Hizmeti

Matbaa hizmeti kapsamında sunulan ürünler geniş seçeneğe sahiptir. Genellikle matbaa denilince akla bakanlık tarafından basımına izin verilen resmi belgeler gelse de bunun haricinde daha pek çok ürün yer alır. Bunlar arasında cepli dosya, kartvizit, davetiye, broşür, antetli kağıt ya da zarf, takvim katalog basımı gibi ürünler yer alır. Ayrıca bazı matbaalarda kurumsal kimlik tasarımı, katalog fotoğraf çekimi ve basımı, afiş ya da insert tasarımı ve basımı, el ilanı basımı gibi hizmetler de yapılır. Bu hizmetlerden yararlanabilmek için en uygun özellikleri sunan matbaa tercih edilerek detaylı görüşme yapılabilir.

matbaa 1024x617 - Matbaada Hangi Ürünler Basılır?

Matbaa Hizmeti Ve Fiyatları

Matbaa bünyesinde sunulan hizmetler çeşitlilik gösterdiğinden dolayı buna bağlı olarak fiyatlar da değişiklik gösterecektir. Anlaşmalı matbaa ürünleri ya da diğer çeşitli baskı işleri için belirlenen fiyatlar çeşitli özellikler göz önüne alınarak çeşitlenir. Bundan dolayı fiyat almadan önce hangi belgenin ne şekilde basılması gerektiğine karar verilmesi gerekir.

Matbaa fiyatları üzerinde etkili olan unsurlara bakıldığında bunlar arasında basılacak olan ürünün ebatı, baskı sayısı, cilt, baskı şekli, renk gibi pek çok özellik göz önünde bulundurulur. Bu nedenle basılacak her ürün için fiyatlar birbirinden farklı olabilir. Özellikle basım aşamasında kullanılan malzemelerin kalitesi fiyatlar üzerinde doğrudan etkiye sahiptir.

Matbaada Hangi Ürünler Basılır?

Matbaa yönünden gelişmiş düzeyde olan Türkiye çok sayıda matbaaya ev sahipliği yapar. Bundan dolayı buralarda basımı yapılan ürün seçenekleri de oldukça fazladır. Özellikle anlaşmalı matbaalar açısından bakıldığında bakanlıktan alınan yetki ile birlikte basılan ürün seçeneklerinin daha da arttığı görülür.

Genel olarak matbaada basılan ürünler incelendiğinde bunlar arasında davetiye, katalog, broşür, el ilanı, cepli dosya, sevk irsaliyesi, dernek makbuzu, fatura, kurumsal kimlik, afiş, dergi, poster, magnet, zarf, ambalaj, taşıma irsaliyesi, kartvizit gibi belgelerin yer aldığı görülür. Bunların basımı seri numarası takip edilerek yapılır. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet üzerinden sipariş alınarak yapılan basım işleri daha yaygın hale gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir