Matbaacılıkta Nelere Dikkat Edilir?

Hayatın her anında insanların karşısına çıkan matbaa içerisinde büyük emek ve bilgi barındıran bir hizmet dalı olarak bilinir.

Gazete okurken ya da dergi karıştırılırken dikkatlice bakıldığında o ürünlerin hangi aşamalardan geçirilerek tüketicilere sunulduğu düşünülebilir. Bunların her biri matbaa bünyesinde kapsamlı şekilde planlanır ve hayata geçirilir. Son yıllarda matbaa ile ilgili olarak pek çok teknolojik yeniliğin yaşanması sayesinde matbaa yani baskı alanında büyük yenilikler ortaya çıkmıştır. Bu açıdan bakıldığında ülke içerisindeki matbaa sektörü dünya ile aynı düzeylerdedir. Sektörde yer alan her bir matbaanın işinin hakkını vererek çalışması çağın gereklerine ayak uydurulduğunun en iyi göstergesidir. Buralardan çıkan ürünler hayatın her alanında kullanılmaktadır.

anlasmali matbaa fatura basimi 1024x386 - Matbaacılıkta Nelere Dikkat Edilir?
anlasmali-matbaa-fatura-basimi

Matbaada Basılan Ürünler Nelerdir?

Matbaada basılan ürünler geniş bir yelpazeye sahiptir. Fatura irsaliye, dergi, broşür, çanta, kartvizit, takvim, afiş, poster, zarf, dosya ve daha pek çok ürün bunlar arasında yer alır. Bunlar içerisinde yer alan özellikle fatura, sevk irsaliyesi, yolcu bileti, irsaliyeli fatura, perakende satış fişi ve bunun gibi belgeleri basabilmek için anlaşmalı matbaa olunması gerekir. Bunun için bazı şartlar yerine getirilmekte ve bakanlık tarafından basım için yetkilendirilmiş olunmalıdır. Bu gibi belgeler dışında kalan ürünler ülkenin dört bir yanına basılırken bu belgelerin basımı sadece o il ve ilçe sınırları ile sınırlı tutulur. Dolayısıyla matbaada basılan ürünler hakkında bilgi edinirken bu durumu göz önüne almakta yarar vardır.

Anlaşmalı Matbaa Nedir?

Anlaşmalı matbaa hizmeti bazı belgelerin basımının eski adı ile Maliye Bakanlığı tarafından verilen yetki ile yapılması işlemidir. Bunun için anlaşmalı matbaa başvurusunda bulunmak gerekir. Aynı zamanda bu yetkinin verilebilmesi için bazı belgeler tamamlanmış olmalıdır. Bakanlık ile anlaşması bulunan matbaa tarafından basılan ürünlerin üzerinde seri ya da sıra numarası yer alır. Bu şekilde basım yapılabilmesi için o ilde yer alan matbaacılar odası tarafından verilen yeterlilik belgesine sahip olunmalıdır. Alınan belge ile yapılan basımlarda bulunulan ile ait il kodu yer alır. Yer alan il kodunun dışında kalan alanlarla ile ilgili basım yapılması söz konusu değildir.

Matbaa Fiyatları

Matbaa fiyatları basılacak olan belgenin ya da ürünün özelliklerine göre belirlenir. Aynı zamanda basım sayısı da fiyatlar üzerinde yukarı yönlü etki meydana getirir. Bunun haricinde fiyatları etkileyen daha pek çok unsur vardır. Dolayısıyla en iyi ve en kaliteli en uygun fiyatlarla sunan matbaalara öncelik verilebilir. Özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde bu alanda faaliyet gösteren firma sayısı fazla olduğundan dolayı istenilen özellikte yeri bulmakta zorluk çekilebilir. Bu durumda daha önce o firma ile çalışan kişi ya da kurumlar, firmanın referansları, bastığı belgeler, bakanlık ile anlaşmalı olup olmadığı, yetkisinin bulunup bulunmadığı gibi özellikler gözden geçirilebilir. Özel belgeler haricinde pek çok matbaa ülkenin dört bir yanına hizmet verdiğinden dolayı her türlü baskı işleri en uygun fiyata kolayca halledilebilir. Genellikle fazla sayıda yapılan baskılarda fiyat yönünden indirimler yapılmaktadır.

tanitim matbaa logo - Matbaacılıkta Nelere Dikkat Edilir?

Matbaacılıkta Nelere Dikkat Edilir?

Profesyonel matbaa hizmeti için çalışma esnasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bunlar arasında renk ayrımı, kağıt, baskı, laminasyon ve cilt gibi detaylar yer alır. Bunların her birinin kendi alanına özgü teknik detayları vardır. Sayfaların ölçüsü, kalitesi, baskının ne şekilde yapılması gerektiği dikkat edilmesi gereken konular arasındadır. Örneğin sıvalı işlerde laminasyon yapılmasına ihtiyaç vardır. Özel ebatlar hariç olmak üzere Bristol kağıt için ölçü 70*100 olarak belirlenmiştir. Bunun gibi daha pek çok detay bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir